ADSM, ASM, TSM nedir?

0
331
hit

Öncelikle söylemek gerekirse bu kısaltmalar hastane kısaltmaları. ADSM, ASM, TSM gibi kısaltmalara normal sağlık hayatınızda çokça karşılaşırsınız. Peki açılımı nedir ve ne işe yarar tek tek açıklayalım. 

ADSM, açılım olarak ağız diş sağlığı merkezi anlamına gelir. Yani diş ile ilgili bir sağlık probleminiz olduğunda eğer ilde ya da bir il kadar büyük bir ilçedeyseniz gideceğiniz yerdir. 182 nolu telefondan ya da MHRS online randevu sisteminden randevu alarak müracaat edebilirsiniz. 

ASM, açılımı aile sağlığı merkezi diyebiliriz. Eski adı ile sağlık ocağı olan bu merkezlerde aile hekimleri hasta bakmaktadır. Hemen hemen her mahallede bulunan aile sağlığı merkezlerine başvuru yaparak muayene olabilirsiniz. 

TSM ise toplum sağlığı merkezi anlamına gelmektedir. Sağlık ocaklarından farklı olarak sağlık taramaları gibi diğer sağlık hizmetleri ile ilgilenir. 

Bu üç hizmet yeri normal devlet hastaneleri ile beraber Türkiye’deki sağlık kuruluşlarını oluşturur. Herhangi birine basvururak ilgili birimlerde tedavilerinizi olabilirsiniz. 

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here