Aile hekimi hafta sonu (cumartesi-pazar) açık mı?

0
4293
hit

Aile hekimi cumartesi ve pazar günleri yani hafta sonu açık mı değil mi merak edilen sorulardan biri. Yeni adı aile sağlığı merkezi olan sağlık ocaklarında çalışan aile hekimleri hafta içi beş gün mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Normalde hasta bakması gereken aile hekimi tanımındaki doktorlar maalesef Türkiye’de ilaç ve rapor yazan doktorlar olarak biliniyor.

Aile hekimleri pazar günleri maalesef çalışmıyor, ancak cumartesi günleri çalışıyorlar. Peki nasıl? Sağlık Bakanlığı tarafından yeni uygulanan sağlık ocaklarında nöbet uygulaması sonrası aile hekimi cumartesi günü 08:00 – 16:00 ve ya 09:00 – 17:00 saatleri arasında sağlık ocaklarında nöbet tutmaktadır. Aile hekimler bu durumdan pek hoşnut duymasa da bu uygulama halen bazı sağlık ocaklarında devam etmektedir.

Aile Hekimi Cumartesi Pazar Açık mı?

Küçük ilçelerde aile sağlığı merkezlerinde maalesef doktorlar bu nöbet uygulamasını protesto ettikleri için uygulamazlar. Eğer hafta sonu asm‘ye gittiniz ve kapalı olduğunu gördünüz, bu durumda şikayet etseniz dahi aile hekimi gelip size bakmaz. Siz şikayet ettiniz diye de bu protestosuna son vermez.

Aile hekimleri hali hazırda zaten çok çalıştıkları için ekstradan nöbet olayına karşılar. Çünkü bunun için ekstra bir ücret de almıyorlar. Eğer haftasonu sağlık ocağına gittiniz ve orada doktor varsa şanslısınız, bilin ki doktorunuz nöbet tutuyor.

Özetlemek gerekirse aile hekimleri hafta sonu illa açık olacak diye standart bir uygulama yok. Bulunduğunuz ilde sağlık ocağı hekiminin insiyatifine bağlı olarak nöbet tutarsa sağlık ocağı açık olacaktır. Ancak pazar günü kesinlikle kapalı orası kesin. Herkese acil şifalar diliyoruz.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here