Bir liselinin Milli Eğitim Bakanı’nı kandırması

0
63
hit

Türkiye’de yaşıyorsanız başlıktaki olay maalesef normal yaşanmış bir olay oluyor. Olay Kütahya‘da meydana geldi. Üniversite sınavına giren trol kız Nuriye Haccatepe Tıpı kazandığını söylemiş. Sahte sonuç belgesi çıkardı. Daha sonra bunu fark eden il milli eğitim müdürü tarafından kabul edildi.

Daha sonra olay yerel medya tarafından paylaşıldı. Olay o kadar hızlı büyüdü ki ulusal medyadan sonra bizzat milli eğitim bakanı bu kızla görüştü. Pozlari medyada yukarıdaki gibi yer aldı. Bu saate kadar kimse olayı doğrulatma zahmetine girmedi. O kadar danışman müsteşar, genel müdür, müdür ya bir bakalım sonuç gerçekten doğru mu diye bakmadı bile.

Çünkü olay çok fazla dramatize bir durumdu. Anadolu meslek liseli olan ve işçi bir babanın kızı, günde sadece 2 saat uyuyup hergün 1000 soru çözerek bu başarıyı yakaladığını inandirmişti. Daha sonra yapılan araştırmada sonuçlarında tutarsızlık farkedildi.

LYS sonuç belgesinde yer alan puanla elde edilen başarı sırasının örtüşmediği görüldü. Normalde 528 MF-3 yerleştirme puanı alan bir öğrencinin tahmini olarak 400’üncü sırada olması gerekirken Nuriye K., 1400 başarı sırasında görünüyor. Ayrıca sonuç belgesinde matematikte 75 doğru, 5 yanlış da dikkat çekici. Bu belgeye göre toplam 80 soru oluyor. Oysa bu yıl LYS 1’de iptal edilen iki soru nedeniyle değerlendirme 78 soru üzerinden yapıldı. Nuriye’nin 75 doğru yapmış olsa bile en fazla 3 yanlışı çıkması gerekiyordu. Oysa sahte belgede 5 yanlış yer alıyordu.

Garip ülkemin garip olaylarından birine daha şahit olduk. İleriki zamanlarda bu yaptığına bakıp gülecektir. Belki de şuanda gülüyordur. Ama sahte karne notlarından bu gibi sahte sonuç belgelerine gelmemiz iyi bir başarı sonuçta..

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here