Biyonik Lensler – Geleceğin Görme Teknolojisi

0
204
hit

Çoğumuz, hayatımızdaki vizyonumuzu kabul ediyoruz. Sonuç olarak, okuduğumuz, yazacağımız, sürdürebildiğimiz ve alacağımız çok sayıda başka görevi tamamlayabiliyoruz. Ne yazık ki görme olayı herkes için o kadar kolay değil.

Birçok insan için görmek, basitçe bir mücadeledir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, dünya genelinde 285 milyondan fazla kişide görme sorunları var. Kataraktlar bunların yaklaşık üçte birini oluşturur. Ulusal Göz Enstitüsü, tüm Amerikalıların yarısından fazlasının katarakt olacağı ya da 80 yaşına kadar katarakt ameliyatı geçirdiği ve düşük ve orta gelirli ülkelerde körlüğün başlıca nedeni olduğunu bildiriyor.

Fakat şimdi, görme sorunları olan insanlar yeni umutlar yaşıyor olabilirler.

Yeni Bir Görme Teknolojisi

Yakında, katarakt geçmişin bir parçası olabilir ve daha da iyisi, normal bir görüşten üç kat daha iyi bir şaşırtıcı görmek mümkün olacak. Ve hepsini gözlük ya da kontakt lens takmadan yapabilir olacaksın.

Peki tam olarak üç kat daha iyi görme sahip olmak ne anlama geliyor? Şu anda 10 metrelik bir metni okuyabiliyorsanız, aynı metni 30 adım uzakta okuyabilirsiniz. Dahası, şu anda düzgün bir şekilde göremeyenler, ortalama bir insandan çok daha iyi görebiliyor olabilirler.

Bu gelişme Ocumetics Biyonik Lens sayesinde sağlanır. Bu dinamik lens esasen kişinin doğal göz merceğinin yerini alıyor. Göz içine tuzlu dolu bir şırınga yardımıyla yerleştirilir ve 10 saniyenin altında kendini açar.

Bu durum biraz acı gelebilir, ama Dr Garth Webb, Ocumetics Biyonik Lens icat optometristin, prosedürü katarakt cerrahisi ile aynı olduğunu ve sadece sekiz dakika alacağını söylüyor. O ameliyatla takılan özel lensler, insanların katarakt olmasını engellediği gibi, doğal hissettirir ve başağrısı ve göz yorgunluğuna neden olmaz.

Biyonik Lens bir peri masalı (veya bilim kurgu rüyası) gibi gelebilir, ancak değil. Aslında yıllar süren araştırma ve biraz fon katkısıyla beraber yıl sonu sonucu olan bu araştırmaya – şimdiye kadar, objektif geliştirme için yaklaşık on yıl harcandı ve 3 milyon dolara mal oldu

Bu lensleri satın almak mümkün olacak, ancak hala biraz zaman olduğunu, ancak  röportajda sunulan zaman çizelgesine bakılırsa, insan üzerinde çalışmalar Temmuz 2017 yılında başlayacak ve biyonik lensler Mart 2018’de piyasaya sürülecek. Merakla bekliyoruz.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here