Coca Cola Zero içindekiler – kaç kalori?

0
170
hit

Kola denince akla ilk gelen firma olan dünya çapında en çok satılan kola markası Coca Cola içindeki şekerden dolayı tüketimi azalınca sıfır şekerli Coca Cola Zero‘yu piyasaya sürdü. Peki gerçekten Coca Cola Zero’nun içeriğinde hiç şeker yok mu? Yoksa normal Coca Cola’dan nasıl ayırt edilemiyor. Tüm sıfır şekerler gibi tabi ki hile ile bu durum yapılıyor.

Coca Cola Zero’nun içeriğinde gerçekten de gerçek şeker yok, ancak tadı şekerli olsun diye içine tatlandırıcı ekleniyor. Bu normal şeker kadar zararlı olmasa da ileriki yaşlarda bir takım sorunlara neden olacağı söyleniyor. Özellikle yapay tatlandırıcılar konusunda en çok korkulan durum alzaimer tehlikesi. Önce bir Coca Cola Zero’nun içinde ne var ona bakalım.

Coca Cola Zero İçeriği

Coca cola zero’nun içeriğini maddeler halinde sıralarsak aşağıdaki gibi bir liste çıkacak.

  • Su
  • Karbondioksit
  • Renklendirici (Karamel)
  • Asitliği Düzenleyiciler (Fosforik Asit, Sodyum Sitrat)
  • Tatlandırıcılar* (Aspartam** 0.2g/l. Asesulfam-K 0.2g/l, Sukraloz 0.05 g/l)
  • Koruyucu (Sodyum Benzoat)
  • Aromalar
  • Kafein (Maks. 0.150 g/l), **Fenilalanin İçerir.

Gördüğünüz gibi içerisinde 3 çeşit tatlandırıcı barındırıyor. Ayrıca diğer kimyasallar da var. Bu gibi kimyasal bir içeceği sırf serinlik veriyor diye içmek hiç akıl karı gelmiyor. Özellikle çocukların buna hiç alıştırılmaması gerekir.

Coca Cola dünya çapında büyük bir reklam kampanyası ile ürünlerini satmayı çok iyi bilen bir firma. Serinletici yaz reklamlarını bilmeyen yoktur. Bununla beraber zero ürünü için youtube’da viral reklamlar da var. Özellikle içeriğinde hiç şeker olmadığını gösteren aşağıdaki deneysel video gibi. Kaynattıktan sonra normal Coca Cola’da şeker dipte kalırken Zero’da hiç birşey kalmıyor.

Ayrıca Coca Cola’nın içerisinde kafein de bulunmaktadır. Kafein çok fazla tüketildiğinde bağımlılık yapan etkisi vardır. Süreki kola içenlerin serinlemek için koladan başka birşey düşünmemelerinde bunun etkisi var.

Coca Cola Zero Kaç Kalori?

Coca Cola Zero şeker ihtiva etmediği için gerçekten de kalori değeri yok, yani sıfır. Özellikle zayıflamak isteyen, ama koladan da vazgeçemeyenler içebilirler.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here