Diş kesimi nasıl yapılır?

0
374
hit

Diş kesimi dediğimiz durum aslında protez bir diş yapmadan önce dişin proteze uygun olarak biraz küçültülmesi işlemidir. Diş üzerine şapka gibi olan protez kronlar için dişin mine seviyesinde ya da dentin seviyesinde kesilmesi (preparasyonu) gerekir. Peki kron için diş preparasyonu nasıl yapılır?

Diş ya bıçak sırtı ya da basamak şeklinde kesilir. Türkiye’de genel olarak diş hekimleri ve hastanelerde çalışan hemen hemen tüm hekimler bıçak sırtı şeklinde kesim yaparlar. Çünkü ihale ile gelen diş protez laboratuvarları maalesef basamak kesimlerinize protez yapacak durumda değiller. Uğraşmazlar. Konudan sapmazsak eğer ideal diş kesimi bana göre basamak şeklinde güzel bir kesimle olması gerekir.

Aşağıdaki kendi hazırladığım diş kesimi video listemdeki videolarda basamaklı diş kesimi nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz. Maalesef bu konuda Türkçe videolar bulmak zor. Genelde bu işi para kazanmak için hocalar kurs vererek yaparlar. Kursların yerini tutmaz, ancak videolardan da gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Videolarda kaliteli bir kesim için iyi bir frez sistemi olması dikkat ediliyor. Ayrıca son dönemlerde iyice popüler hale gelen mikroskop altında daha yakın bir görüşle diş kesimi daha ayrıntılı yapılıyor. Ancak yaygın bir durum değil.

Videoları izledikten sonra yaptığınız kesimler ne kadar güzel olursa olsun iyi bir diş eti retraksiyonundan sonra alacağınız iyi bir ölçü ile ideal bir protez işi yapmış olacaksınız. Hastanız da memnun olsun istiyorsanız iyi bir diş protez laboratuvarı ile çalışmanız gerekir.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here