Eyfel Kulesi’nin inşasını gösteren tarihi fotoğraflar

0
170
hit

Eyfel Kulesi tüm dünyada Fransa denince akla gelen ilk şey diyebiliriz. Görenleri büyük muhteşem haliyle selamlayan Eyfel Kulesi herkes tarafından ziyaret edilmesi istenen yerlerdendir. Bunun içine ben de dahilim. İsmini mimarı Gustave Eiffel‘den alan yapı ilk yapıldığında çirkin diye çok eleştirilmiş. Bu yüzden 20 yıl ömür biçilmiş. Daha sonra bir simge haline gelince şimdi bir şahaser olarak bakılıyor.

Şimdiki parayla 30 milyon dolardan fazla bir paraya mal olan Eyfel Kulesi’nin yapan mimar ayrıca Amerika’daki özgürlük heykelini de yapmıştır. Eyfel kulesi ayrıca her sene tonlarca boya ile yeniden boyanır. Yılda milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir. Parasını fazlasıyla hak ettiğini söyleyebilirim. Önünde fotoğraf çekmeyen ünlü kalmadı diyebiliriz. Zalim Hitler bile fotoğraf çekmiştir.

Eyfel kulesi en son Türk bayrağı ile süslenmişti. Ayrıca kuleye reklam verenler olduğu gibi her gece binlerce ampül bir görsel şovu da var. Yani Paris’i Paris yapan yapılardan biri. Eyfel Kulesi’nin 1887 – 1889 yılları arasında inşaatındaki durumlarını gösteren fotoğraflara denk geldim. Aslında bir yığın metaldan oluşan bir yapı. İşte yapım aşamasındaki fotoğrafları.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here