Flor uygulaması çocuklar için zararlı mı?

0
115
hit

Bugün çocuklara okullarda uygulanan flor vernik uygulaması zararlı mı değil mi bundan bahsederek son noktayı koymalıyım. Flor diş yapısını güçlendiren bir mineral olarak kabul edilir. Bunu da iki şekilde yapar:

  1. Flor dişteki kalsiyum hidroksit yapısındaki hidroksitle yer değiştirip bu bileşim kalsiyum florite çevirir. Daha dayanıklı bir yapı oluşur.
  2. Flor enzimlerin çalışmasını engelleyip, daha az asit oluşmasını ve dolayısıyla çürümeyi engeller. Yüzde 60 oranında azalttığı gözlemlenmiş.

Flor halihazırda diş macunlarında belli oranda yer alıyor. Diş macunu ile dişlerini fırçalayan çocuklar belli oranda flor alımı yapıyorlar. Bu yüzden dişlerini düzenli olarak fırçalayanlar flor konusunda şüphe duymalarına gerek yok. Sorun dişlerini düzenli olarak fırçalamayan ve sürekli karbonhidrat (şeker, kola, cips gibi abur cuburlar) tüketen çocuklarda. Böyle durumlarda dişlerin çürüme riski yükselir. Flor bu durumda devreye girerek diğer diş çürümesini engelleyici yöntemler gibi iş görür.

Flor Zararlı mı?

Peki flor ne zaman zararlı olarak kabul edildi. Eskiden sistemik olarak flor alımı için sulara flor katılırdı. Daha sonra bunun fazla alımı sonucu florozis denilen diş yapı bozukluğuna yol açtığı görüldü. Ülkemizde özellik Ağrı, Doğubeyazıt ve Isparta’da bu durum sıklıkla gözlendi. Ayrıca günde 2 mg’dan fazla alındığında mide rahatsızlıkları ve ileri durumlarda da zeka geriliği vakaları da var. Ancak artık sulara flor katılmadığı için böyle bir durumdan söz edemiyoruz.

Flor mineralinin uygulanan flor vernik uygulaması ile çok fazla flor alımı söz konusu olamaz. Flor vernik uygulaması lokal bir uygulamadır. Çocuk için gerekli dozdan fazla uygulanmaz. Bu konuda içiniz rahat bir şekilde onay verip, çocuğunuzun bu uygulama ile dişlerini güçlendirebilirsiniz.

Flor Alerjisi

Flor alerjisi olup olmadığı anlışılır. Çünkü zaten çocuğunuzun dişlerini fırçalarken diş macunu kullandıysa bu durumda birşey olmadıysa flor uygulamasında da alerjik bir durum söz konusu olmaz.

Ayrıca çocuğunuzun 6 yaşına kadar diş fırçalamasında yanında bulunmanızda fayda var. Çocuk diş macunu kullanıp, çocuğunuzun tırnağı büyüklüğünde diş macununu diş fırçasına yerleştiriniz. Çocuğunuzun macunu yutmadığından ve tükürdüğünden emin olun. Bu diş fırçalama esnasında siz de bakın ve kendiniz de fırçalama yaparak çocuğunuza örnek olun. İyi bir diş bakımı eğitimi tamamen ebeveynlerin diş bakımı özeninden gelir. Sormak istedikleriniz olursa aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here