GSS Primi ne kadar 2018-2019

0
81
hit

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar için devletin sağladığı kolaylıklardan birisi de Genel Sağlık Sigortası uygulamasıdır. Kısaca GSS denilen bu uygulamadan faydalanmak için belli bir primin ödenmesi gerekir. Her yıl değişen bu prim geçen yıla oranla 2018 yılı için ufak bir zamma gitti.

Aylık ödenen GSS primleri bu yıl için ne kadar oldu merak edenler için bir yazı toparladık. Ayrıca yabancılar için de merak edilen sorulara cevaplar araştırdık ve yazmaya çalıştık.

1 Ocak 2012 yılından itibaren yürürlüğe giren ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar için zorunlu hale getirilen GSS primleri brüt asgari ücretin %3 ü olarak hesaplanıyor. Yeşil kartlılar ise herhangi bir ücret ödemiyor.

2018 GSS Primi Ne Kadar?

01 Ocak 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında 5510/60-g gelir seviyesi kapsamına giren vatandaşlar tarafından ödenecek Genel Sağlık Sigortası primi 60,88 TL olarak hesaplandı. Geçen sene bu tutar 53,32 TL’ydi.

Yabancı uyruklular ve mavi kartlı olan vatandaşlar ise G3 gelir seviyesinden prim ödemesi yapmaktadır ve GSS primleri aylık olarak 486,96 TL olarak hesaplandı.

Yeşil Kartlı Olmak için ne gerekli?

Yeşil kart almak isteyenler gelir testine girmek zorundan. GSS primini ödeyemediğini bildirip asgari ücretin 1/3’ünden az geliri olduğunu belirtmesi gerekir. Aylık geliri 500 TL’nin altında olanlar yeşil kart sahibi olurlar.

Yeşil kartı olanlar sadece devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi görebilirler. Özel hastanelerde tedavi durumları maalesef yok.

Ayrıca GSS’li olmak için artık gelir testine girmek zorunda değilsiniz. SGK’ya başvurup GSS yaptırmak istiyorum demeniz ve başvurmanız yeterli. Aşağıdaki şartları sağlamanız yeterli.

  • Herhangi bir kapsamda çalışmayan ve sigortalı olmayan,
  • Bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ve ya çocukları üzerinden sağlık güvencesi olmayan,
  • SGK emeklisi maaşı ya da gelir almayan

GSS borcu olanlar 30 Nisan 2018 tarihine faizi silinmiş şekilde ödeyebilirler. Bu tarihe kadar ödeme yapmanız halinde sadece borcun anaparasını ödersiniz.

GSS primi hakkında merak ettiğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümünden ya da iletişimden yazabilirsiniz.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here