Hastaneler acil bölümünde ücret alınıyor mu?

0
109
hit

Acil bir hastalığınız çıktı ve kendinizi evde iyileştiremeyecek kadar kötü durumdaysanız devlet hastanelerinin acil bölümüne başvurmanız gerekiyor. Acile gelmeden önce çoğu kişinin merak ettiği bir soru var: Acilde para ya da ücret alıyorlar mı?

2016 yılı itibariyle GSS’de ciddi yeni kararlar alındı. Alınan kararlar gereği sigortalı olsun ya da olmasın ilave ücret alınmamaktadır. Ancak bu durumdan sonra acillerde gereksiz hasta yoğunluğu oluşmaya başladı. Bunu önlemek amaçlı SGK yeni bir uygulamaya geçti. Yeşil alan uygulaması.

Peki nedir bu yeni uygulama. Eğer acile gitmişseniz farketmişsinizdir. Yeşil alan ve kırmızı alan diye iki ayrı bölüm ayrılmıştır. Hangisine alınacağınız ilgili muayeneden sonra belli olur.

Kırmızı alan, hayati tehlikesi olan özellikle kriz ve kaza sonrası 24 saat içinde ölüm tehlikesi olacak hastaları kabul eder. Bu alana alınan hastalardan ilave bir ücret alınmaz. Herhangi bir para talebi bulunacaklara karşı dikkatli olun.

Yeşil alan ise acil durumu olup da hayati tehlikesi olmayan hastaları kapsar. Genelde hastalar bu alana alınır. Yeşil alanda tedavi görecek hastalardan acil servis başvurularında ilave ücret yanı katılım payı çıkar. Bu para eczaneye gidip ilaç aldığınızda muayene ücreti diye karşınıza çıkar ve ödersiniz.

Acil Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Siz acilde para ödemediğiniz zannederseniz ancak eczanede o para karşınıza çıkar. Emekliler için bu ücret emeklilik maaşlarından kesiliyor. Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde farklı ücret tarifesi var.

  • Devlet hastanesi acil muayene ücreti 5 TL
  • Özel hastaneler acil muayene ücreti 12 TL

Konu hakkında maalesef şikayet etmenizin bir anlamı yok. Bunu bilerek acile geldiğinizi bilirler. Herkese geçmiş olsun

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here