Her iPhone X kullanıcısı Samsung’a teşekkür etmeli

0
66
hit

Apple bu hafta sızıntılara paralel olarak ve son 10 yılın telefonu olarak tanımlanan iPhone X‘i lanse etti. Venture Beat‘teki makaleye göre her iPhone X sahibi, Samsung’a teşekkür etmeli.

Bildiğiniz gibi Samsung, iPhone X’in OLED ekranının tek tedarikçisi ve Apple nihayet LCD ekranlardan vazgeçip, OLED ekrana döndü. Tüm yeni iPhone X’in özelliklerinin birçok Android telefonunda zaten mevcut olduğunu ve onları ön plana çıkaran Samsung olduğunu biliyoruz. Apple bunu sadece daha iyi kullanıyor.

Uçtan Uca Ekran

Ancak evet, kenardan kenara ekran ilk defa iPhone’da olacak. Samsung, akıllı telefon değil ama ekranlarının kralıdır. Apple’ın rakibini iPhone X için bir tedarikçi olarak kullanmak zorunda bırakmasının bir nedeni var. Ve yine de, bu yıl tümüyle güzel ekranlar kulllanan Galaxy S8, Galaxy S8 + ve Galaxy Note8 ile uçtan-uca ekranları popüler yapan yine Samsung’du. Ayrıca iPhone X’lerden daha yüksek çözünürlük ve piksel yoğunlukları var.

Kablosuz Şarj

Bununla birlikte, iPhone 8/8 Plus ve iPhone X bir özellikle geliyor: kablosuz şarj. Bu teknoloji daha da ilerliyor ve bu teknolojiyi ilk kullanan Samsung önde gidiyor. Samsung isteğe bağlı bir arka kapak ile endüktif şarjı destekleyen Galaxy S4’ün piyasaya sürülmesi ile Mart 2013’te akıllı telefon hattına kablosuz şarj desteği getirdi. Samsung, teknolojiyi ana akım haline getirdiği için, kablosuz şarj aksesuarları ve yastıklarıyla dolu büyük bir ekosisteme sahiptir. Apple’dan çok daha önce Samsung, kendi kablosuz şarj aksesuarlarını sunarken, Apple kendi şarj yastığını gelecek yıl piyasaya çıkarabilecek.

Yüz Tanıma Teknolojisi

Apple yeni iPhone X’te parmak iziyi kaldırdı ve yerine Face ID yani yüz tanıma teknolojisini kullanacak. Aslında telefonunuzu yüzünüzle açmanın yeni bir şey olmadığı ve Samsung, Kasım 2011’de Galaxy Nexus‘tan başlayarak (Google’ın yardımıyla birlikte) bunu da Galaxy S serisinde de devam ettiren şirket oldu. Samsung’un telefonları sizi sadece yüz tanıma ile sınırlamaz; ayrıca iris tarayıcıları ve parmak izi sensörleri de var. Parmak izi sensörü, bu yıl üç Samsung amiral gemisi telefonda arka tarafta yer alıyor, ama iPhone X’de bir tane dahi bulunmuyor. Ancak Apple yüz tanıma konusunda bir adım önde olabilir. Çünkü Samsung’un teknolojisi yüzünüzün bir fotoğrafı ile açılabiliyorken; iPhone X’in yüz tanıma özelliği, bir 3D örgü oluşturarak ve kızılötesi bir kamera kullanarak derinliği birleştiriyor ve daha kesin bir çalışma durumu gösteriyor.

Apple, Samsung ve diğer tüm telefon üreticileri birbirinden özellik çalıyor ve bunu düzenli olarak tekrar ediyorlar. IPhone X, Samsung’un bu teknoloji yarışı oyununda bir adım ileride olduğunu bize gösteriyor. Umarız bu yarış daha iyi teknolojilerin gelişmesi için bir ortam doğurur.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here