Milli piyango bileti almak haram mı?

0
71
hit

Diyanet yılbaşı özel çekilişi için Milli piyango bileti alacak vatandaşları ilgilendiren bir fetva yayınladı. Az önce düşen habere göre Diyanet işleri başkanlığı Milli piyango bileti almak kumardır ve haramdır dedi.

Ayrıca Milli piyango bileti satışından elde edilen gelirin yarısının da hayır kurumlarına verilmesini de bu kurumları meşru kılmaz ve yapılan günahı hafifletmez gibi bir açıklama geldi. Milli piyango biletlerinin kapış kapış satıldığı şu aralar böyle bir açıklama gelmesi şaşırttı. Tabi ki satışları etkilemeyecektir. Alan alır yine.

Diyanet İşleri Milli Piyango Bileti Fetvası

Diyanet’in Milli piyango bileti için verdiği fetvanın tamamı şöyle:

Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır. Bu tür kumarların, geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebi ile zararı daha da yaygın olmaktadır.

Bu tür oyunların hasılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının yararlanması, onları meşru hale getirmez ve haramlık hükmünü değiştirmez. Bu yollardan birisiyle elde edilen kazançlar, sevap beklenmeyerek yoksullara veya hayır kurumlarına verilmelidir. Hz. Peygamber bu tür haram kazançların harcanmasının ve güya sadaka olarak verilmesinin mümkün olmayacağını haber vermiştir.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here