Özel araçlara kış lastiği takmak zorunlu mu?

0
78
hit

Daha önce yapılan haberlerde özel araçlara kış lastiği zorunlu gibi haberler yapıldı. Kışa yaklaştıkça vatandaşın da kafası karışık durumda. Hususi araçlara kış lastiği takmak zorunlu mu bunun cevabını arıyorlar.

Sonunda tüm bu karmaşaya bakanlık son noktayı koydu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptığı açıklamada hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği uygulamasının sorumlu olmadığını, bu uygulamanın sadece eşya ve yolcu taşıyan ticari tescilli araçları kapsadığını söyledi.

Bakanlık kış lastiği uygulaması ile ilgili esasların 9 Şubat 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan KHK ile belirlendiği belirtildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın tam metni ise şöyle:

“1 Nisan 2017’de Resmi Gazetede yayımlanan, ‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’ ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlenmiştir. Buna göre, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme, hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır. Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacaktır. Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz.”

Peki bakanlık böyle bir açıklama yaptığı halde neden önceden bu şekilde bir haber yapıldı. Lastik lobisinin işi olabilir mi?

Herşeye rağmen Bakanlığın da açıklamasında yer verdiği eğer kendinizle beraber aracınızda seyahat edenlerin düşünüyorsanız özellikle şehir dışı araç kullanınca mutlaka kış lastiği taktırınız. Bunun için illa kötü bir musibet beklemeyin. İyi yolculuklar.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here