Yol kenarı park ücreti ödemezsek ne olur?

0
170
hit

Bildiğiniz gibi artık neredeyse Türkiye’nin her ilinde, ilçesinde ve bazı tatil merkezlerinde yol kenarlarından park ücreti alınıyor. Belediye yol kenarına park edince oradan gelen park ücretinden gelir elde ediyor. Belediye genelde bu park yerlerini bir şirkete ihale usulü ile veriyor.

Peki yol kenarından park ücreti alınır mı? Yazılan park ücretlerini ödemezsek olur mu ya da ödemeyince ne olur? Bunları merak eden bir vatandaş bu durumu Yargıtay’a taşımış. Yargıtay yol kenarı park ücreti hakkında emsal bir karara imza attı. Verilen kararda yol kenarından kesinlikle park ücreti tahsil edilemez hükmünde oldu. Yani istemezseniz ödemek zorunda değilsiniz. Ama maalesef yüzde doksanından fazlası bu ücreti ödüyor. Ödemesinin bir kaç nedeni olabilir.

  1. Belediyeye bağış yaptığını, bunun karşılığında hizmet beklediği sanilabilir.
  2. Maalesef Türkiye’de park mafyası diye bir algı yaratıldı. Üç beş liranın hesabını yapmayıp hiç keyfini kaçırmak istemeyen olabilir.
  3. Gerçekten ben buraya park ettim ve park ücretimi ödemem lazım denen olabilir.
  4. Park ücreti ileride arabamı satarken karşıma borç olarak çıkabilir.

Özellikle son maddeye parmak basmak lazım. Gerçekten de yol kenarındaki haksız yere kesilen park ücretini ödemezsek arabayı satarken noterde borç olarak karşımıza çıkar mı? Arabayı satanlardan biliyorum, herhangi bir sorun çıkmıyor. Çünkü zaten bu yasal bir borç değil. Trafik ya da vergi cezası gibi bir borç yerine geçmiyor.

Peki bu yol kenarı park ücreti durumu devam edecek mi? Bunun parasını yiyen belediyelere sormak lazım. Umuyoruz biran önce bu saçma uygulamaya son verilir.

Yorum ve Görüşlerinizi Bildirin

Please enter your comment!
Please enter your name here